Projekty realizowane przez Dyrekcję Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy:
- "Piękny Umysł" (2018)
- "W trosce o piękny umysł" (2022)
- "Kujawsko-pomorskie działa z głową" (2023)
- "Ochrona i promocja zdrowia" (2023)
- "Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością" (2023)
- "Ochrona zdrowia psychicznego" (2024)
- "Turystyka dostępna" (2024)
• "Piękny Umysł" (2018)
Projekt poległ na przeprowadzeniu warsztatów i organizacji szkoleń dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Zasadniczym celem zadania była profilaktyka zaburzeń dzieci i młodzieży. Program edukacyjny obejmował tematykę zapobiegania i występowania zaburzeń psychicznych. Tematyka warsztatów/szkoleń obejmowała zakres: edukację zdrowotną – promocję zdrowego stylu życia, kształtowanie umiejętności społecznych, profilaktykę uzależnień, promocję zdrowego stylu odżywiania się a także warsztaty dotyczące zapobiegania przemocy i agresji.
• "Ster na integrację" (2021)
Celem projektu było wsparcie szkół, a także innych instytucji – poradni psychologiczno-pedagogicznych czy też organizacji pozarządowych we wdrażaniu działań na rzecz edukacji włączającej. Rozwiązanie przeciwdziałać ma m.in. wykluczaniu społecznemu dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców oraz umożliwiać efektywną edukację wszystkim uczniom.
• "W trosce o piękny umysł" (2022)
Projekt polegał na przeprowadzeniu warsztatów kompetencyjnych dla rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów pracujących z dziećmi oraz z młodzieżą. Celem warsztatów było poszerzenie kompetencji z zakresu identyfikowania problemów dzieci i młodzieży, zaspakajania ich potrzeb będących przyczyna powstawania trudności i zaburzeń w sferze psychicznej oraz emocjonalnej, doskonalenie umiejętności wspierania dzieci i młodzieży w trudnych dla nich sytuacjach a także profilaktyka zaburzeń psychicznych.
• "Kujawsko-pomorskie działa z głową" (2023)
Projekt polegał na przeprowadzeniu warsztatów profilaktyczno-edukacyjnych z zakresu zdrowia psychicznego. Tematyka warsztatów obejmowała zagadnienia radzenia sobie z emocjami i stresem, budowania poczucia własnej wartości, problemów w relacjach interpersonalnych (zarówno rodzinnych jak i rówieśniczych), a także utrzymania swojej tożsamości w grupie rówieśniczej (trening asertywności).
• "Ochrona i promocja zdrowia" (2023)
Projekt polegał na przeprowadzeniu warsztatów dotyczących promocji zdrowia we wszystkich jego sferach dla dzieci ze szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół średnich. Warsztaty miały na celu podniesienie wiedzy na temat zdrowego stylu życia oraz sposobów dbania o zdrowie, poznanie korzyści wynikających ze zdrowia oraz właściwego odżywiania się a także poznania zagrożeń dla zdrowia. Zajęcia wpłynęły również na rozwój umiejętności związanych z racjonalnym podejmowaniem decyzji dotyczącym zdrowia i umiejętnością planowania czasu wolnego. Podsumowaniem zrealizowanych warsztatów w szkołach była konferencja „Zdrowie jest darem”.
• "Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością" (2023)
Projekt polegał na przeprowadzaniu szkoleń i warsztatów dla członków rodzin osób z niepełnosprawnością, opiekunów/kadry/wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób z niepełnosprawnością. Zasadniczy celem projektu było nabycie lub podniesienie posiadanych umiejętności w pracy z osobami z niepełnosprawnością, zmierzających do ich integracji w najbliższym środowisku, zwiększenia ich aktywności życiowej, zaradności osobistej oraz niezależności ekonomicznej. Projekt skierowany był do osób, które na co dzień towarzyszą osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (czy to jako ich rodzice/opiekunowie prawni, czy tez nauczyciele, wolontariusze, bądź specjaliści prowadzący terapie).
• "Ochrona zdrowia psychicznego" (2024)
Projekt polega na przeprowadzeniu dla dzieci i młodzieży warsztatów związanych: z identyfikacją zagrożeń związanych ze zdrowiem psychicznym oraz fizycznym, radzeniem sobie ze stresem wynikającym z utraty zdrowia czy trwającą wojną. Podczas warsztatów były omawiane zagadnienia związane ze sposobami dbania o kondycję psychiczną. Zasadniczym celem projektu było wdrożenie działań na rzecz kształtowania wśród dzieci i młodzieży umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu psychicznemu.
• Turystyka dostępna (2024)
Celem projektu była poprawa dostępności bazy i oferty turystyczno-rekreacyjnej dla osób o specjalnych potrzebach związanych z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie zainteresowania i korzystania z ofert turystycznych przez tę grupę. W ramach projektu zostały zrealizowane szkolenia podnoszące świadomość kadry zatrudnionej w turystyce i rekreacji z zakresu: zjawiska niepełnosprawności, praw osób z niepełnosprawnością, obsługi osób niepełnosprawnych oraz dostępności infrastrukturalnej i technologicznej. W ramach projektu odbyły się również szkolenia związane z organizacją i obsługą eventów z udziałem osób niepełnosprawnych, szkolenia podnoszące kompetencje zarządcze w obszarze niepełnosprawności a także ukierunkowane na obsługę klienta z niepełnosprawnością ze specjalnymi potrzebami oraz obsługę osób niepełnosprawnych w podróżach turystycznych.